این روزها تکنولوژی Depth-mapping یا نقشه برداری عمقی به یکی از مسائلی تبدیل شده که فعالیت بسیاری از شرکت‌های معروف را به خود اختصاص داده است
نقشه‌های عمقی موجود می‌توانند در بسیاری از موقعیت‌ها به کار بیایند. برای مثال، با استفاده از آن عکس‌های فراگیری (immersive) بهتری در موبایل‌ها ثبت می‌شوند و می‌توان محتوای واقعیت مجازی مطلوبی ضبط نمود.

image

البته کمپانی کوپرتینویی تنها شرکتی نیست که در زمینه‌ی نقشه‌های عمقی فعالیت می‌کند. کوالکام نیز یک ماژول دوربین به نام اسپکترا طراحی کرده و آن را روی چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ تعبیه نموده است. این ماژول قادر است عمق ۱۰ هزار نقطه را به درستی تخمین بزند.

این روزها تکنولوژی Depth-mapping یا نقشه برداری عمقی به یکی از مسائلی تبدیل شده که فعالیت بسیاری از شرکت‌های معروف را به خود اختصاص داده است. حال به نظر می‌رسد که اپل نیز سراغ این تکنولوژی رفته و قصد دارد ویژگی‌های متفاوتی در این زمینه طراحی کند. به تازگی پتنتی از تکنولوژی جدید اپل منتشر شده که به «موتور اسکن عمق» اختصاص دارد.

پتنت ثبت شده به یک ویژگی جدید اشاره دارد که می‌تواند با استفاده از یک فرستنده، اشعات نور را منتشر کرده و سپس با اسکن این نور، عمق و فاصله را تخمین بزند.

تماشا کنید: تست سقوط آیفون ۷ و ۷ پلاس

تکنولوژی جدید اپل علاوه بر فرستنده و اسکنر از یک پردازنده‌ی منحصر به فرد نیز بهره می‌برد که می‌تواند با استفاده از اطلاعات کسب شده، نقشه‌ی عمقی مورد نظر را طراحی کند.

این پتنت در واقع در ادامه‌ی پتنت دیگری است که در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شده بود و سعی دارد به نوعی آن را به نوعی کامل کند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که اپل چند وقتی است که در فکر تولید چنین قابلیتی بوده و قصد دارد آن را روی آیفون‌هایش تعبیه کرده و آنها را به کلی دگرگون کند.

از سوی دیگر فیسبوک اخیراً وارد شراکت تازه ای با کمپانی RED شده تا به توسعه دوربین های حرفه ای واقعیت مجازی بپردازد که می توانند تصاویری با رزولوشن بالا و آزادی عمل ۶ درجه ای ثبت کنند؛ قابلیتی که باعث می شود این تصاویر به صورت همزمان یا Real-Time در محیط مجازی قابل مشاهده و کشف باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *